Звіт за 2017 рік – «Горизонт Змін» Перейти до контенту

Звіт за 2017 рік

 Протягом 2017 року ГО «Молода Черкащина» продовжувала працювати над реалізацією своїх основних завдань та брала участь в проектах партнерських організацій. Так, за минулий рік було реалізовано 7 різнопланових проектів та програм. У межах цієї роботи відбулося 50 різноманітних інформаційних заходів (семінари, презентації, круглі столи, майстер-класи тощо). Видано 1 посібник та 5 видів буклетів, знято 4 ролики соціальної реклами. Також у рамках регрантингових програм надано підтримку 29 громадським ініціативам із 24 населених пунктів України. Наші працівники відвідали Польщу, Німеччину та Грузію з метою навчання та напрацювання нових партнерських відносин. Організація отримала відзнаку за активне сприяння просуванню реформи державних закупівель від спільноти «Dozorro».

Докладніше діяльність організації була скерована в наступних напрямках:

Проекти, спрямовані на посилення активності молоді в суспільстві:

 Програма неформальної освіти «Майстерня сільських ініціатив», яка реалізовується у партнерстві з ГО «Інша Освіта» у рамках проекту «Діалог заради змін» та за підтримки Міністерства іноземних справ Німеччини, спілки MitOst та Фонду Роберта Боша. Програма у 2017-му завершила третій навчальний цикл і розпочала четвертий. Це програма, яка сприяє розвитку сільських громад через розвиток потенціалу сільської молоді та реалізацію їхніх соціально корисних ідей. Випускниками другого року стали 23 школярі з 10 сіл Черкаського, Канівського, Корсунь-Шевченківського районів. Вони пройшли навчання на «Майстерні дій», втілили у життя власні ініціативи.

Завдяки «Майстерні» на Черкащині з’явилися: «Майстерня авангардних громадян  «МАГ «», новий вигляд зупинок громадського транспорту та музичний гурт «Дірявий барабан» в селі Ірдинь, медичні курси для школярів «Школа здоров’я» у с. Леськи, оригінальні настільні ігри «Пограймо разом» у Степанківськиій ЗОШ, музей «Пам’ять минулого» у с. Яснозіря, сільська газета «Росавиця» у с. Степанки, ініціатива «Чистий ліс» у с. Геронимівка, дитячий майданчик у с. Нечаївка та фотовиставка «Суботів в обличчах сучасності».

У червні випускники з Черкащини цього та попередніх років здійснили подорож на «Майстерню досвіду» в Косів, Івано-Франківської області. Квитки для сільських школярів оплатило Управління сім’ї, молоді та спорту Черкаської ОДА. Там, на заключному публічному заході - «Молодіжна гражда: територія локальних змін», учасники презентували свої досягнення для місцевих журналістів, освітян та активістів.

А вже з вересня 2017 року у «Майстерні» стартував новий навчальний рік. Цього разу заявки на участь могли подати спочатку села або ОТГ, які захотіли взяти участь у програмі. Ми отримали заявки із 32 громад і обрали для участі Стеблівську ОТГ (Корсунь-Шевченківський р-н), с. Хлистунівка (Городищенського району) та с. Гельмязів (Золотоніського району). Молодь з цих сіл вже пройшла навчання у «Майстерні ідей» і нині готується до «Майстерні дій» та реалізації своїх ініціатив у 2018-му році.

Проект «Просування молодіжного активізму в Центральній Україні» за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Його метою є розширення неформальної мережі політично-активної молоді «Творці Майбутнього» та підвищення потенціалу членів мережі в політичній участі та впровадженні реформ, а також розвиток співпраці між молоддю різних регіонів.

У рамках проекту було проведено два навчальні семінари. «Держава Україна: як це працює» - семінар для початківців громадського руху. Упродовж трьох днів молодь розбиралась які ознаки має держава, які повноваження мають органи державної влади та місцевого самоврядування, досліджували перспективу децентралізації та говорили про формування бюджетів. З’ясовувати що таке корупція та які способи її протидії допомагав запрошений експерт — Віталій Шабунін, голова правління «Центру протидії корупції», який спеціально приїхав з Києва. Також учасники дізналися які існують механізми впливу громади на прийняття владних рішень, наскільки вони ефективні та як їх можна застосовувати. На семінарі було 20 учасників з Черкаської, Вінницької, Полтавської та Кіровоградської областей.

Другий семінар - «Школа адвокації» мав на меті роботу з більш досвідченою аудиторією. Упродовж навчання учасники досліджували що означає поняття адвокації, вчилися малювати «дерево проблем», робити стратегічний аналіз, проводити переговори та, на базі отриманих знань упродовж тренінгу, розробляли свій план адвокаційної кампанії. Також запрошений експерт Олександр Солонтай (Інституту політичної освіти) провів учасникам лекцію на тему «Практика громадянського представництва в

Україні» в якій розповів про те, чим адвокація в Україні унікальна, порівняно з іншими країнами, чим відрізняється «адвокатор» від політика та поділився своїм величезним досвідом адвокатування проектів  від міського рівня до всеукраїнського.

Окрім цього, у межах проекту відбулося 12 засідань дискусійного клубу в Черкасах, Вінниці, Кропивницькому, Полтаві та Жмеринці. Під час них молоді активісти обговорювали хід реформ, актуальні суспільно-політичні теми, можливості для навчання за допомогою програм мобільності тощо.

Також був проведений конкурс міні-грантів на проекти співпраці між молоддю різних областей. У результаті конкурсу було профінансовано 4 проекти:

«Теоретичне право чи реальна можливість» (ГО «Асоціаця політичних наук»), який передбачає дослідження та покращення молодіжної політики міст Хмільник та Кропивницький.

«Містки молодіжної активності: співпраця молоді малих міст Полтавської та Вінницької областей» (ГО «Твій Світ», м. Лубни), що передбачає навчання молоді з Гайсина і Лубнів та створення спільних проектів.

«Семінар-практикум з адвокації та лобіювання» (ГО «Подільське наукове товариство» м. Вінниця), в якому намагатимуться дослідити адвокатську спільноту та залучити правників до громадських адвокаційних кампаній.

«Навчальний візит до Молодіжного парламенту Кіровоградської області (ініціативна група «Молодіжний парламент» м. Черкаси), у рамках якого молодь з Черкас, Полтави та Вінниці поїдуть в Кропивницький переймати досвід організації роботи Молодіжного Парламенту та потім впровадять його у себе в областях.

Також було проведено дві зустрічі координаторів мережі з 4-х областей, які аналізували діяльність та складали плани на майбутнє.

Проводиться постійне інформування молоді про роботу мережі та інші можливості для розвитку в групі на Facebook та на сайті  http://tvorci.org.ua/ .

«Критичне мислення в цифровому світі» - міжнародний проект реалізовувався протягом серпня-листопада за фінансової підтримки Агенції політичної освіти (BPB, Німеччина). Метою проекту було створення програми розвитку критичного мислення для молоді. Партнерами в реалізації проекту стали «Студії практичних компетенцій» (м. Гродно, Білорусь), «Центр Стратегічних Досліджень та розвитку» (м. Тбілісі, Грузія) та мережа «Творці Майбутнього».

У рамках проекту було організовано зустріч представників 3-х країн у Черкасах. Учасниками зустрічі стали 16 осіб з Гродно, Тбілісі, Зугдіді, Черкас, Полтави, Вінниці та Кропивницького. Спільно ми розробили базову програму тренінгу, яка включала різноманітні інтерактивні та діджітальні методики: он-лайн тест, квест за допомогою мобільного додатку, ігри, презентації, тощо. Також назбирали ще багато матеріалу для продовження роботи над темою розвитку критичного мислення.

Після від'їзду робочої групи, програму ще допрацьовували в он-лайн режимі, перекладали на національні мови. А в жовтні були проведені тестові семінари з використанням програми: в Черкасах, Вінниці, Полтаві, Кропивницькому, Зугдіді та Гродно. Загалом участь в цих тренінгах взяли 120 молодих людей. Результатом проекту стали два окремі «продукти» для розвитку критичного мислення – програма одноденного тренінгу для молоді та он-лайн тест для молоді на визначення рівня критичного мислення. І тим, і іншим можуть користуватися інші організації.

Проекти з представлення інтересів людей з інвалідністю:

 Ми продовжили співпрацю з українсько-білоруським проектом «Human rights organizations in Ukraine and Belarus – for defending public interests together!», який реалізує Правозахисний центр «Вясна» (Мінськ, Білорусь).

У межах проекту в липні під час «Майстерні міста в Черкасах» ми організували воркшоп «Інклюзивні міста: практики універсального дизайну. Місто, зручне для всіх?»  Його провели Алєся Єрохіна (Мінськ, Білорусь, ГО «Офіс по правам людей з інвалідністю») та Леся Валяєва (Черкаси, представниця Уповноваженого ВР з прав людини в Черкаській області, представниця ГО «Життя без бар’єрів»). Учасники майстерні могли більше дізнатись про суть універсального дизайну та протестити місто, пересуваючись з допомогою візка, ходунків чи в ролі людини з порушеннями зору.

У грудні ми організували в Черкасах практичний семінар «Як підсилити роль комітету  доступності у впровадженні безбар’єрного середовища в місті?» Семінар провели полтавчанки Ірина Твердохліб (представниця Всеукраїнського громадського об’єднання «Національна Асамблея осіб з інвалідністю України», заступниця голови Полтавського обласного комітету доступності) та Наталія Московець (представниця Полтавського обласного комітету доступності, перекладачка з жестової мови та викладачка її для держслужбовців). На семінарі полтавчанки допомагали розібратись, як зробити місто реально доступним для пересування людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення; як державні стандарти облаштування будівель і просторів впровадити з паперів у реальність; як робити не разові, а системні  зміни в публічному просторі міста.  Участь в семінарі взяли державні службовці та громадські діячі-члени черкаського міського та обласного комітетів доступності. Ці комітети можуть здійснювати громадський контроль за відповідністю міських будинків та споруд, місць відпочинку, доріг і тротуарів, транспорту, засобів зв’язку та інформації, території населених пунктів, будівельним нормам, можуть звертатись з пропозиціями по покращенню міського середовища,  навіть, консультувати забудовників, перевізників та надавати їм інформаційну підтримку. Після семінару полтавчанки показали на практиці, як перевіряти будівлі на доступність,  для чого тестово обстежили один з черкаських навчальних закладів. Про те, як це відбувалось, можна дізнатись з чудових журналістських матеріалів Світлани Спасибіної та Назарія Вівчарика.

 Ми продовжили поширювати додатковий наклад брошури «Етикет інвалідності: поради та побажання», виданої в 2016 році. Брошура містить прості поради, завдяки яким можна запобігти взаємним незручностям у стосунках з людьми з різними формами інвалідності.  Друкований варіант книги можна отримати в офісі нашої організації.

 

У 2017 році ми отримали результат одного з наших звернень щодо неналежного забезпечення безбар’єрності будівель: обласна прокуратура зреагувала на зауваження щодо екстремальності пандуса, який будувався біля громадської приймальні, і облаштувала його з дотриманням стандартів.

 Проекти, спрямовані на сприяння реформам в Україні:

Ми продовжили співпрацю з проектом «Київський діалог», який реалізується у партнерстві з ГО «Європейський обмін» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. 2017 рокуі ми співпрацювали з трьома пілотними невеликими містами Черкаської області - Смілою, Каневом і Чигирином, аби підтримати взаємодію влади і громади в розвитку міста.  Для цього ми провели 13 заходів, 3 навчальні візити до Одеси, Львова і Києва, а також 2 конкурси міні-грантів.

Зокрема, в липні ми виступили співорганізаторами першої в Черкасах Майстерні міста, яка відбулася за ініціативи ГО «Промолодь» і включала  майстер-класи, презентації, квести, які дозволили учасникам переосмислити місто і його розвиток та придумати нове життя для старого міського фонтану. Участь в Майстерні взяли і представники пілотних міст, які в подальшому зможуть застосувати методики роботи з міським простором у себе в громадах.

У вересні проект виступив одним з партнерів першої публічної сесії в Черкасах по розробці стратегії міста до 2030 року – Форуму «Черкаси: погляд у майбутнє». Захід відбувався у форматі Світового кафе і зібрав більше 150 містян. У результаті були напрацьовані ідеї міського розвитку по 6 ключовим напрямам розвитку міста: підприємництву й створенню сприятливого бізнес-клімату, комфорту в місті й поліпшенню інфраструктури, ефективному управлінню містом, розвитку людського потенціалу, громадському простору, а ще – можливостям річки Дніпро для розвитку економіки. Цей матеріал вивчається та буде використаний при розробці стратегії міста.

Також у вересні ми організували  2 міжнародні заходи на тему «Громадські консультації: як це працює в Польщі» за участі експерта з Польщі Збігнєва Вейцмана.  Збігнєв Вейцман 25 років працює в асоціації BORIS (Бюро Обслуговування Руху Ініціатив Соціальних) і має неоціненний дос

від розробки та впровадження механізмів співпраці й громадських консультацій.  Експерт провів тренінг  для 20-ти молодих людей з Черкаської, Вінницької, Кіровоградської та Полтавської областей із застосування різних інструментів громадських консультацій для вирішення потреб громад.

Також експерт провів публічну зустріч з представниками влади та громадськості Черкас, Канева, Сміли та Чигирина, на якій ділився польським досвідом взаємодії влади і громадськості, зокрема, проведення громадських консультацій з різних питань міського розвитку. У зустрічі взяли участь понад 30 осіб, у тому числі мер Черкас Анатолій Бондаренко, секретар Черкаської міської ради Олександр Радуцький і 7 депутатів міських рад. Учасники розбирались в суті громадських консультацій, дізнавались про їх види та форми. За результатами зустрічі міський голова Черкас пообіцяв створити робочу групу для розробки положення про громадські консультації в 2018 році із залученням представників громадських організацій.

 На початку листопада ми організували майстер-клас зі створення мультиплікаційних фільмів на тему «Моє місто». Його провели організатори всеукраїнського фестивалю «Равлик-фест» з м. Бердянськ Алла Мельничук і Олександр Манжула. Майстер-клас мав на меті допомогти учасникам зі Сміли, Канева, Чигирина в Черкас переосмислити своє місто та його потенціал, навчитись використовувати  анімацію як інструмент в громадській діяльності, розвинути співпрацю між громадськими діячами з Черкаської області та Приазов’я.  Участь  в навчанні взяли 19  учасників різного віку – від школярів до людей сталого віку. Вони змогли створити свої перші мультфільми. Уже після майстер-класу команда учасників з Чигирина створила аматорську громадську дитячу студію при музеї, і нещодавно відбулася прем’єра першої мультиплікаційної роботи юних чигиринців  .

 Також у листопаді «Київський діалог» виступив традиційним партнером вже 3-ого Громадського форуму «Грантуємо зміни 3.0». Форум був організований спільними зусиллями Департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА і громадських організацій міста. Форум був присвячений розвитку партнерств між громадськістю, владою та бізнесом. На заході відбувались майстер-класи, тренінги, ярмарок громадських ініціатив та виступи спікерів. Участь у Форумі взяло понад 250 осіб не лише із області, а й із інших регіонів України. У рамках проекту «Київський діалог» на Форумі відбувся майстер-клас зі створення «третіх місць» від засновника вільного простору «Халабуда» Дмитра Чичери з Маріуполя.

Після форуму Дмитро Чичера провів повноцінний тренінг «Створи Халабуду в своєму місті». Участь в ньому взяли учасники із 10-ти невеликих міст та селищ області. Наразі в Черкаській області немає жодного повноцінного «третього місця», але є команди людей, які просувають створення таких громадських майданчиків, і навчання допомогло розібратись з нюансами створення та функціонування таких просторів.  Зараз в Смілі, Чигирині, Каневі та Звенигородці йдуть процеси створення молодіжних хабів, і тренінг цьому допоміг, як і методичні матеріали «під ключ», надані Дмитром.

Наприкінці року ми зробили виїзди з навчанням у пілотні районні центри по темі, яка була  актуальна і для громадськості, і для муніципалітетів – як ідеї розвитку міста перетворити в проекти і як залучати ресурси на їхню реалізацію? Тренінги провели Іван та Дарина Подоляни – представники ГО «Промолодь», засновники багаторічного інкубатору громадських проектів «Ідея-дія-результат» у Черкасах. Учасники тренінгів діагностували проблеми свого міста, генерували ідеї на їх вирішення, вчились перетворювати ідеї в проектну форму, дізнавались про різні способи залучення ресурсів, мотивувались розвивати партнерства, вчились піару громадських проектів.

Черкаське представництво провело І і ІІ хвилі конкурсу міні-грантів проекту «Київський діалог» для всіх 11-ти областей, у яких є представництва проекту.  Для розробки концепції конкурсу та форм була створена робоча група з представників проекту «Київський діалог» з різних областей. Конкурси мали на меті сприяти соціальній згуртованості, взаєморозумінню в громаді, покращенню міського середовища та розв'язанню конкретних проблем місцевих громад шляхом підтримки локальних громадських ініціатив. Пріоритет надавався, зокрема, проектам, які пропонують інноваційні методи розв'язання проблем, передбачають взаємодію між владою та громадою та використання механізмів громадської участі, активно залучають молодь.

 Участь у першій хвилі конкурсу взяли 201 громадська організація, до розгляду було прийнято 170 заявок, переможцями було обрано 17 проектів:

  1. «І love Кам’янське», ГО «Сила Громади м. Кам’янське», м. Кам'янське;
  2. «Велограмота», ГО «Вело Дрогобич», Дрогобич;
  3. «Креативна галявина», ГО  «Креатив-студіо «, м. Володимир-Волинський;
  4. «Залучення громади до формування концепції розвитку міських парків», ГО «Український молодіжний прорив», Дрогобич;
  5. «Кристинопіль-Червоноград: історичний код міста», БФ «Фундація розвитку Червонограда», Червоноград;
  6. «Місто – для молоді, молодь – для міста», Відокремлений підрозділ ГО «Агентство економічного розвитку» у місті Первомайськ;
  7. «Громадяни як присяжні», Кризовий медіа Центр «Сіверський Донець», Сєвєродонецьк;
  8. «Українсько-німецький молодіжний фестиваль вуличної культури у місті Новогродівка», ГО «Платформа ініціатив МУВ», м. Новогродівка, Донецька область;
  9. «Разом парк. Ревіталізація парку разом з громадою: перший етап», ГО «Міські реформи», Харків;
  10. «Створення майданчика для неформального спілкування мешканців смт. Борова за участі дітей-підлітків», Борівська РГО «Суспільна Служба України», смт. Борова Харківської області;
  11. «Розвиток партисипативної демократії в місті Первомайський», БО «Первомайський благодійний фонд «Джерело», Первомайський;
  12. «Діалог молоді з владою», ГО «Міцна родина», Сміла;
  13. «Школа активної молоді»,, Чигиринська РБО «Фонд розвитку Чигиринщини», Чигирин;
  14. «Равлик-фест збирає команду», ГО «Інформаційно-ресурсний центр культурних комунікацій «Діалог», Бердянськ;
  15. Проведення форуму на території Мангушського району на тему «Децентралізація - реформа, деталізація сильних та слабих сторон законодаства та перспективи її застосування на території Мангушського району», ГО Рада жінок Приазов’я, смт. Мангуш;
  16. «Маріуполь - перлина думки», БО «БФ «Молодіжний інтернаціональний клуб спілкування», Маріуполь;
  17. «Бюджет участі – ефективний діалог влади та громадян для розвитку громади», ГО «Регіональний аналітичний центр», м. Рені.

У другій хвилі конкурсу взяло участь 109 громадських організацій,  переможцями було обрано 7  проектів:

  1. «СІМ: Приборкувачі часу» (Смілянська інтерактивна молодь: Приборкувачі часу), ГО «Благодійний Фонд Сенсорія «, м.Сміла;
  2. «Місто – для молоді, молодь – для міста: Навчання молодіжних працівників», ГО «Агентство економічного розвитку»,  м. Первомайськ;
  3. «Школа громадської активності УАЛ», ГО «Українська Академія Лідерства», м. Миколаїв;
  4. Всеукраїнський фестиваль з брейкдансу «Flooriors 3» , ГО  «Дабро», м. Лозова;
  5. «Взаємодія НГО, представників культурного сектору та місцевої влади – запорука сталого розвитку громад Харківської області», БО «БФ «Харків з тобою»;
  6. «Краще разом», ГО Шелтер Плюс, м.Кривий Ріг;
  7. «Успішна молодь - успішна Україна», ГО «ДЕБАТИ ЗАРАДИ ЗМІН», м.Одеса.

Стежити за результатми втілення проектів та успіхами грантерів можна на сторінці проекту «Київський діалог» у Фейсбук.

 

«Молодь – рушійна сила реформ» реалізовувався у рамках проекту «Просування реформ в регіони», який виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій і «Європейською правдою» за сприяння та фінансової підтримки Європейського Союзу. Метою проекту було посилення спроможності молодих активістів Центральної України щодо тиску на місцеву владу задля здійснення імплементації проєвропейських реформ в частині боротьби з корупцією та залучення громадян в процеси прийняття рішень.

У межах проекту було проведено три навчальні семінари:

 «Школа бюджетного моніторингу», на якій вчили як знаходити та аналізувати місцеві бюджети, їхні надходження та видатки.

 «Школа е-декларування» -  учасники якої вчилися моніторити електронні декларації, знаходити порушення та писати про них відповідним органам.

 «Школа співпраці з владою», де вивчалося питання механізмів співпраці та залучення громадян до прийняття рішень, таких як: громадські консультації, громадські ради, громадський бюджет, петиції. А також розглядалися адвокаційні кампанії як спосіб впливу громадськості на владу. Участь в цих заходах взяли 60 громадських активістів, журналістів, депутатів місцевих рад із Черкаської, Вінницької, Полтавської та Кіровоградської областей.

Для стимулювання учасників семінарів використовувати отримані знання на практиці, серед усіх, хто пройшов навчання, було оголошено конкурс. Для того, щоб взяти в ньому участь потрібно було описати, що вдалося зробити у своїй діяльності, завдяки отриманій інформації та навичкам. Переможці конкурсу отримали грамоти та цінні призи від нашого партнера - ТОВ «БудЗона».

Також було проведено 12 дискусійних клубів (по 3 в Черкасах, Вінниці, Кропивницькому та Полтаві), присвячених: реформі державних закупівель, електронному декларуванню та антикорупційній реформі в цілому. Загалом участь взяли близько 240 молодих людей, які підняли рівень розуміння означених реформ, спілкуючись з місцевими експертами та обоговорюючи плюси та мінуси процесів.

Завдяки цьому проекту ми змогли долучитися до організації та проведення Форуму «ГРАНТуємо зміни 3.0», який відбувся в листопаді у Черкасах. Зокрема, саме завдяки ГО «Молода Черкащина», Форум набув статусу міжрегіонального, адже до нього долучилися «творці майбутнього» із Кіровоградської, Полтавської та Вінницької областей.

Також однією зі спікерів пленарної частини частини Форуму стала Ірина Коссе –координаторка проектів «Інституту економічних досліджень та політичних консультацій». Вона розповіла про партнерство громадських організацій і засобів масової інформації та про реалізацію спільного із «Європейською правдою» проекту «Просування реформ у регіони». У рамках Форуму ми організували один із майстер-класів, який провела представниця вінницьких «творців» Тетяна Калугуряну, з ГО «Центр громадської активності «Результат». Вона розповіла про програми мобільності для молоді в ЄС – «Еразмус+», Stady tour to Poland та інші. Поділилась досвідом взаємодії із міжнародними інституціями та особливостями таких поїздок. Окрім того, у межах Форуму проходив ярмарок громадських ініціатив, в якому взяли участь і «Творці Майбутнього». За результатами голосування відвідувачів виставки «творці» отримали почесне третє місце та призи від організаторів - сумки для ноутбуків.

Окрім того, було створено та поширено 4 види буклетів та відеороликів - «Реформа державних закупівель», «Е-декларування», «Антикорупційна реформа» та «Молодіжні програми мобільності». Усі вони доступні в YouToube.

 Моніторинг публічних закупівель в рамках спільноти «Dozorro».

У червні 2017 року ГО «Молода Черкащина» приєдналася до «Dozorro»-спільноти, що здійснює моніторинг публічних закупівель за допомогою інструментів порталу «Dozorro».  Кожен бажаючий може залишити свій відгук про ту чи іншу закупівлю на який відреагує закріплена за регіоном організація. У разі виявлення фактів, що можуть свідчити про ті чи інші порушення в процесі закупівель надсилаєтся звернення до компетентних органів.

За 6 місяців 2017 року ГО «Молода Черкащина» відреагувала на факти можливих порушень в більше сотні закупівель. Отримано десятки відповідей від правоохороних та контролюючих органів. Більшість викладених фактів буде досліджено під час здійснення чергових заходів фінансового контролю Замовників Державною аудиторською службою. Крім того, за нашими зверненнями порушено ряд кримінальних проваджень, зокрема по будівництву дитячого майданчику та реконструкції тротуару Кам’янською міською радою, підробку документів одним з підрядників Смілянської міської ради. Наші матеріали були долучені до вже відкритих кримінальних проваджень, зокрема з реконструкції бульвару Шевченка та вулиці Сумгаїтської (Черкаси).

Варто відзначити також і встановлення узгоджених антиконкурентних дій з боку учасників процедур закупівель, що підтверджене рішенням Територіального відділення Антимонопольного комітету.

На жаль, попри певні результаті, деякі очевидні факти зловживань та порушень Замовників нині залишаются без реакції з боку правоохоронних та контролюючих органів, наприклад, щодо будівництва оглядового майданчику у с. Панське. Чекаємо з нетерпінням на висновки правоохоронців у цьому кейсі.

За активність в цій сфері «Молода Черкащина» була нагороджена спеціальної відзнакою від  «Dozorro».

 Боротьба за чесний суд

Ми не могли залишитись осторонь від подій, які відбувались в Черкасах після Революції Гідності, і ще в листопаді 2014 року звернулись  до  Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції з заявами про перевірку дій суддів, які виносили ухвали про тримання під вартою учасникам масових акцій протесту Черкаського Євромайдану. Таких суддів було 8, вони виносили черкащанам однотипні рішення про тримання під вартою на строк 60 діб.

Щодо судді Чорнобаївського районного суду Цибри Нелі Валентинівни Вища рада юстиції ще 5 листопада 2015 року внесла до Верховної Ради України подання про звільнення з посади за порушення присяги. Верховна Рада України проголосувала за відставку суддів, у тому числі і Цибри 29 вересня 2016 року. 26 суддів з 29,  яких Вища рада юстиції рекомендувала звільнити за порушення присяги, у тому числі суддя Цибра, оскаржили рішення про звільнення. Вищий адміністративний суд скасував рішення про подання на звільнення. Верховний суд України направив справу судді Цибри у Вищий адміністративний суд України на новий розгляд. 16 березня 2017 року строк розгляду цієї справи було продовжено. 15 грудня 2017 року Вищий адміністративний суд припинив свою процесуальну роботу в зв’язку з судовою реформою, всі нерозглянуті справи мають бути передані до Верховного суду України.

По іншим суддям результати з’явились тільки в 2017 році.

Так, по більшості суддів дисциплінарними палатами Вищої ради правосуддя в 2017 році були винесені рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності за порушення присяги та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді подання про звільнення з посади. Такі рішення були прийняті щодо:

  • судді Золотоніського міськрайонного суду Мозгової Ольги Анатоліївни (залишено без змін Вищої радою правосуддя);
  • судді Соснівського районного суду м. Черкаси Орленка Володимира Васильовича (залишено без змін Вищою радою правосуддя);
  • судді Соснівського районного суду м. Черкаси Чепурного Валерія Петровича (залишено без змін Вищою радою правосуддя);
  • судді Чорнобаївського районного суду Синецької Людмили Андріївни (залишено без змін Вищою радою правосуддя);
  • судді Канівського міськрайонного суду Хорошун (Бурлаки) Оксани Володимирівни (залишено без змін Вищою радою правосуддя);
  • судді Смілянського районного суду Калашника Василя Павловича (змінено Вищою радою правосуддя на тимчасове, до 6 місяців, відсторонення від здійснення правосуддя з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді та обов’язковим направленням до Національної школи суддів України для проходження курсу підвищення кваліфікації слідчих суддів та подальшим кваліфікаційним оцінюванням для підтвердження здатності здійснення правосуддя).

Суддю Канівського міськрайонного суду Дубенця Михайла Івановича за його заявою та наданням документів, що він є інвалідом І групи за загальним захворюванням, Вища рада правосуддя відправила у відставку 30 березня 2017 року до завершення перевірки.

 

Голова

ГО «Молода Черкащина»                                                             Феофілова В.В.