Звіт за 2019 рік – «Горизонт Змін» Перейти до контенту

Звіт за 2019 рік

Протягом 2019 року ГО «Молода Черкащина» продовжувала працювати над реалізацією своїх основних завдань та брала участь в проектах партнерських організацій.

Так, за минулий рік наша організація

  • Провела 37 різноманітних освітніх заходів (семінари, дискусії, літні табори, майстер-класи тощо).
  • Організувала 4 навчальні візити представників Черкащини до Львова, Ужгороду, Німеччини та Грузії
  • Надала 2 громадським організаціям зі Сміли та Чигирина фінансову підтримку через регрантинг
  • Долучилася до розробки проектів нормативних документів у 3-х ОТГ та міста Черкаси.
  • Троє з експертів організації увійшли до списку найвпливовіших громадських діячів Черкас за версією «Центру черкаських медіа».

2019 року організація відсвяткувала своє 15-річчя: на святковий захід з цього приводу були запрошені члени та партнери організації, які отримали пам’ятні подарунки, взяли участь у вікторині та заслухали звіт про діяльність «Молодої Черкащини».

Проекти, спрямовані на посилення активності молоді в суспільстві

Програма неформальної освіти «Майстерня сільських ініціатив» реалізовується у партнерстві з ГО «Інша Освіта» у рамках проекту «Діалог заради змін» та за підтримки Міністерства іноземних справ Німеччини, спілки MitOst та Фонду Роберта Боша.

Це програма, яка сприяє розвитку сільських громад через розвиток потенціалу сільської молоді та реалізацію їхніх соціально корисних ідей.

Для участі в програмі було відібрано громади 4-х сіл Черкаської області – Мартинівки, Степанців, Великої Яблунівки та Березняків.

Учні місцевих шкіл в лютому  пройшли навчання на 6-денному семінарі «Майстерня ідей», де працювали з темою «Успішна громада: молодь як каталізатор змін».

Далі йшла серія дводенних семінарів «Майстерні дій», де учасники опрацьовували конкретні ідеї змін для своїх сіл.

Кожна ідея була перетворена в проект та представлена громаді. Під час реалізації до участі були залучені не лише школярі, але і вчителі, батьки, адміністрація сіл, комунальні підприємства, місцевий бізнес. Кожна ініціатива об’єднала громаду та зробила внесок у розвиток території.

У селі Березняки учасники навчали односельців правильному поводженню з відходами. Переборюючи скепсис дорослих, хлопці та дівчата самі домовилися з місцевим підприємством про надання їм автомобільних скатів , виготовили з них баки для роздільного збору сміття та поставили в різних точках села. Окрім того, провели інформаційні заняття для того, щоб навчити людей правильно сортувати відходи. Також ця команда веде сторінку на Facebook, продовжуючи інформаційну роботу з односельчанами.

Пусте шкільне подвір’я перетворили в зону для спільного проведення часу. Учасниці  ініціювали створення тут майданчика для проведення свят. За допомогою дорослих збудували сцену, посадили зелені насадження, змайстрували лавки. Тепер тут не лише відбуваються лінійки та шкільні активності, але і свята для всього села, а також працюватиме літній кінотеатр.

Команда з села Велика Яблунівка організувала не лише низку суботників, але й уроків екології для менших школярів. Спочатку запровадили роздільний збір сміття в своїй школі, а потім і домоглися закупівлі сміттєвих баків для всього села. А найцікавішою формою роботи з молоддю став плоггінг - поєднання бігу зі збиранням сміття. Його в селі провели вже двічі і збираються зробити такі забіги регулярними.

Також в цьому селі дев`ятикласники відновили всі спортивні майданчики та збудували нові, назвавший цей комплекс “Спортивний ХАБ”. Хлопці підготували та засіяли травою поле для футболу, відновили майданчик для пляжного волейболу. На цих полях вже проведено ряд спортивних змагань між селами об’єднаної громади. Планують тут встановлювати ще й вуличні тренажери.

Створити парк для сімейного дозвілля, де будуть мати чим зайнятися і дорослі, і діти – таку мрію реалізували учасники в проекті «Мартинівський АРТ-простір». На пустирі в центрі села команда висадила чимало дерев, кущів та квітів, які створять затишок і затінок. З піддонів виготовили і пофарбували більше 30 лавочок, долучили до цього цілі родини односельчан. Зробили поля для гри у великі шахи та шашки, зону для пікніків. Родзинкою простору став сквер “Дружба”, в якому представники кожного села Степанецької ОТГ посадили своє дерево. Розпочав свою роботу і кіномайданчик, де діти та дорослі збираються разом і дивляться кіно на великому екрані.

Також у Мартинівці провели волонтерську акцію "Чиста громада - чисте довкілля" та плоггінг-марафон. Розпочали окремий збір макулатури в селі на постійній основі, і навіть запустили на YouTube челлендж #forestchallenge по спасінню дерев шляхом здачі паперу на переробку. Разом з батьками виготовили баки для збору пластику. Проводили також  екоуроки та відеолекторій, на яких пояснювали, як і навіщо сортувати сміття. А щоб підготувати односельчан до майбутніх змін, створили сторінку у Facebook.

У грудні відчинив свої двері для всіх охочих StepHUB - простір розвитку особистості у селі Степанці. Ідею такого простору створили учасники Майстерні і так вдало попрацювали над нею, що підтримати ініціативу погодилися не лише сільська рада, але і два благодійних фонди "МХП-громаді" та "Байер". Загалом залучивши до створення хабу понад 300 тис. грн, команда отримала готове приміщення та обладнання для реалізації всіх своїх задумів: кіноклубу, книжкового клубу, майстер-класів та багато іншого. Тепер степанецькій молоді буде де корисно і безпечно проводити час.

Також у Степанцях учасниці Майстерні вирішили відновити шлях від однієї частини села до стадіону і назвали його «Алея щастя». Колись саме там і ходили селяни, але з часом усе заросло і стало непридатним для користування. Дівчата та їхні помічники пофарбували міст через річку, розчистили берег та висадили уздовж дороги 150 саджанців дубів. Вдвічі приємніше, що саджати дерева допомагали школярі не лише зі Степанського ліцею, але і з сусідньої Мартинівки. Так спільна робота поєднала молодь з різних сіл однієї ОТГ.

Заключним етапом стала подорож учасників з Черкащини до Ужгорода, де відбулася «Майстерня досвіду». На цьому семінарі зустрілися всі цьогорічні учасники та учасниці з 3-х областей України. Разом вони мали змогу поділитися досвідом втілення своїх ідей, презентувати їх на відкритому заході – Фестивалі сільських ініціатив «Сила села». Оплатити квитки для цієї подорожі допомогли Управління сім’ї, молоді та спорту Черкаської ОДА та БФ «Урожай – громаді».

«Молодь громади – каталізатор змін»

Проект реалізовано за підтримки програми U-LEAD з Європою та у співпраці з Канівською, Руськополянскою та Чигиринською громадами.

Це другий проект, метою якого було ввести в управління новостворених ОТГ партисипативні практики. Проте, якщо в минулому році ми працювали з усіма мешканцями ОТГ, то в 2019 вирішили приділити увагу залученню молоді до прийняття рішень та допомогти налагодити діалог влади і молоді. Для цього ми провели тренінг в Черкасах, на якому молодь та представники місцевої влади ОТГ дізналися як саме влада та громада можуть співпрацювати, як влада може вивчати думку молоді і за допомогою яких інструментів молодь може висловитися з майже будь-яких питань та рішень, що приймаються в ОТГ.

У кожній з громад було проведено дослідження громадської думки (фокус-групи, вуличне опитування), та різні методи консультування («громадська кав`ярня», «світові кафе»). Мешканці громади були активними учасниками і організаторами цих заходів, тож в подальшому можуть застосовувати ці методи самостійно.

Для того, щоб ознайомити з передовим досвідом в сфері залучення молоді до прийняття рішень в громадах, було організовано навчальний візит в Новоукраїнську ОТГ – там давно вже успішно впроваджується в життя принцип: «Нічого для молоді без молоді!».

Найбільш активна молодь з трьох громад відвідала літній табір в Холодному Яру та навчання в «Школі відповідального громадянина», щоб підвищити рівень знань з децентралізації та розвитку громад, вдосконалити особистісні компетенції, отримати практичні навички «управління» громадою завдяки грі «Світ громад».

Ще до закінчення проекту в громадах відбулися певні позитивні зміни: в Руськополянській - створено громадський простір в будинку культури та розпочалася практика кіносеансів для молоді. В Чигиринській ОТГ проведено окрему зустріч депутатів з молоддю «3Д зустріч: депутати, діти, діалог». Також іде робота по створенню молодіжного простору. В Канівській ОТГ на сесії міської ради розглядається рішення про виділення окремої штатної одиниці для роботи з молоддю та запровадження конкурсу громадських проектів.

Проекти, спрямовані на сприяння реформам в Україні:

Ми продовжили співпрацю з українсько-німецьким проектом «Київський діалог», який реалізується у партнерстві з ГО «Європейський обмін» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. В цьому році ми працювали з  командами з чотирьох міст Черкаської області - Сміли, Канева, Чигирина та Корсунь-Шевченківського. Головною темою року стала участь мешканців в міських справах, цей напрямок ми розвивали спільно з Львівщиною.

Громадські активісти та представники влади пройшли навчання, познайомились з успішними практиками Черкащини та Львівщини, отримали експертну, інформаційну і подекуди - фінансову підтримку ініціатив.

Семінар 7-8 червня «Методи громадської участі: крок за кроком» допоміг учасникам систематизувати свої знання про інструменти та методи громадської участі на 4-х рівнях: інформування, консультування, спільного прийняття рішень та делегування. І найголовніше – зрозуміли, для чого потрібно залучати людей до прийняття рішень, чим це корисно громаді.

На семінарі  21-22 червня «Від мрії через дії до результату: як проектувати та втілювати ідеї в життя» учасники познайомились з основами проектного менеджменту, змогли перетворити свої ідеї в концепції проектів, а також проаналізували можливості залучення ресурсів до їх втілення.

5-6 липня Черкаси вітали гостей на традиційному для «Київського діалогу» заході - Мережуванні малих міст “Лабораторія громадської участі”. Зустріч зібрала 43 представників 5-ти міст Львівщини та 5-ти міст Черкащини. Учасники дізнались більше про досвід впровадження бюджету участі Черкас та Канева, досвід Черкас у впровадженні публічних консультацій та створенні молодіжного вільного простору AMBROS-hub, а також методи, якими можна залучити громаду до обговорення комунальних закладів.

Участь в мережуванні взяла німецька експертка -  пані Альмут Таран (Almuth Tharan) - радниця уряду мікрорайону Берлін-Панков з 2001 року, представниця Фракції Зелених в Берлінській міській раді (м. Берлін, Німеччина). Вона представила досвід залучення громадськості у мікрорайоні Панкув.

Наприкінці мережування учасники в форматі “Відкритий простір” мали змогу обмінятись досвідом і обговорити питання, які у них виникали.

Семінар 19-20 липня «Впевнений голос в соцмережах» був присвячений комунікації з громадою оффлайн і он-лайн. Учасники вчились описувати події свого проекту, ідеї, результати в цікавий для читачів спосіб, проводити прес-конференції, створювати інформаційні замітки.

 18-19 жовтня команди вчились планувати адвокаційні кампанії.  Цей захід допоміг командам проаналізувати досвід втілення їх ідей, ступень досягнення мети, переосмислити стратегію і тактику впровадження в містах інструментів громадської участі або їх застосування.  Крім того, учасники отримали алгоритм розробки адвокаційної кампанії і змогли його «протестити» на своїх проблемах. Цей алгоритм допоможе їм спланувати в своїх громадах кампанії, спрямовані на системні зміни.

Останній семінар 29-30 листопада «Ефективна публічна комунікація» розвинув особисті компетенції учасників презентувати себе і свої ідеї публічно (публічні виступи) та адекватно реагувати на ситуації конфліктів.

21 грудня ми провели фінальну зустріч команд – учасниць проекту-2019. Ми аналізували шлях, який пройшла кожна команда, їх здобутки та поразки, вплив проекту як на команду в цілому, так і на кожного особисто, а також зібрали базу даних про компетенції учасників, якими вони можуть ділитись з наступними командами.

Дві команди від Черкащини (Сміли та Чигирина)  отримали від «Київського діалогу» й фінансову підтримку своїх ідей.

Ми радіємо успіхам наших команд!

Так, завдяки зусиллям чигиринської команди, їх потужної інформаційної кампанії та підтримки депутатського корпусу з 2020 року в Чигирині запрацює бюджет участі.

Смілянська команда активізувала містян в тему сортування сміття і створила умови для системного впровадження сортування в місті. Вони створили та поширили відео-ролик про смітєзвалище, провели он-лайн мапування для визначення місць встановлення демонстраційних еко-майданчиків, встановили 3 демонстраційних майданчики на території ОСББ, створили  відкриту групу в Фейсбук “Екологічна Сміла”, в якій вже 270 учасників. Більш того, комунальне підприємство  СКП “Комунальник” підготувало та подало 2 проекти на фінансування з Державного фонду регіонального розвитку - в разі перемоги це стане базою для впровадження в місті нового підходу до відходів. А ще сміляни створили громадський простір в місті, який наповнюють заходами для містян, які хочуть змістовного дозвілля.

Канівська команда активно працювала в громадському бюджеті Канева. А завдяки їхній петиції туристичне  місто стане більш комфортним для мешканців та гостей: туалет на набережній Дніпра з 1 квітня 2020 по 1 листопада працюватиме щоденно. З таких начебто невеликих речей складається загальне враження про місто.

Корсунська команда активно просувала серед містян ідеї роздільного збору сміття та екологічного стилю життя, а також в креативний спосіб вивчила ставлення корсунчан до роздільного сортування під час дня міста. Це формує попит мешканців на екологічні підходи в місті і системні зміни в цьому.

Стежити за результатами втілення проектів та успіхами грантерів можна на сторінці проекту «Київський діалог» у Фейсбук.

 Моніторинг бюджетів та публічних закупівель.

 Протягом минулого року Громадська організація “Молода Черкащина” здійснювала активний громадський моніторинг публічних закупівель в рамках спільноти «Dozorro».  В рамках участі в “Дозорро-спільноті” здійснюється системний моніторинг публічних закупівель в Черкаській області. Протягом 2019 року за результатами публікації у ЗМІ та звернень відкрито ряд кримінальних проваджень, зокрема стосовно закупівлі продуктів харчуванння та миючих засобів дошкільними навчальними закладами, компютерного обладнання Черкаським Національним університетом імені Богдана Хмельницького. Крім того, за результатом розслідування кримінального провадження відкритого за фактом звернення ГО “Молода Черкащина” у 2019 році вручено підозри 4 посадовцям Черкаської міської ради, а також 2-м приватним підприємцям, що займаютсь ремонт черкаських доріг.

Партнерства і співпраця

 Спільно з MitOst e.V. (Берлін, Німеччина), ГО «Інша Освіта» (Україна) та «EcoVisio» (Молдова) було організовано перший в Україні Форум «Сила села / Rural Rules». Форум було задумано як майданчик для узагальнення міжнародного досвіду з розвитку сільських громад за допомогою низових освітніх та культурних ініціатив. Зокрема, були презентовані програми розвитку сільських місцевостей через неформальну громадську освіту «Майстерня сільських ініціатив» (Україна), VioskaLab (Білорусь) та HAI Club /Harap Alb (Молодова).

У межах Форуму відбулися:

  • “Rural Festival - Сільський фестиваль” з презентаціями, майстер-класами від випускників та дискусіями, яких змін у громадах можна досягти завдяки програмам неформальної освіти.
  • Публічна подіумна дискусія на тему “Розвиток сільських територій силами різних провайдерів: Формула синергії” за участі представників державних програм, бізнесу та міжнародних фондів.
  • Робота в тематичних кластерах на теми “Освітні програми на селі”, “Партисипативні практики та анімація сільських громад”, “Сталий розвиток”.

Форму зібрав близько 80 учасників з трьох країн – України, Білорусі, Молдови та різних секторів – громадського сектору, бізнесу, влади. Результатами стали нові партнерства та ідеї для розвитку сільських територій.

Експерт організації Артур Чемирис продовжив активну участь у проекті «Доброчесні громади», що реалізуєтся в рамках програми “ДОБРЕ” та громадським партнерством “За прозорі місцеві бюджети”, до якого входить «Молода Черкащина» . В рамках партнерства “За прозорі місцеві бюджети” взято участь у реалізації компоненту “Доброчесні громади” програми DOBRE. Мова про коуч-супровід у розгортані антикорупційних інструментів у трьох громадах Кіровоградської області - Компаніївській, Бобринецькій та Маловисківській. Протягом 2019 року Компаніївська та Маловисківська ОТГ прийняли Антикорупційну програму, а також у Компаніївці затвердили положення про здійснення антикорупційної експертизи нормативно-правових актів. Крім того розроблено та надруковано Бюджети для громадян цих трьох громад. Бюджет для громадян - це спрощенна візуалізація місцевого бюджету, доступна для сприйняття всима категоріями жителів громади.

06-07 листопада організація традиційно долучилася до організації регіональному Форумі громадських ініціатив «ГРАНТуємо міни 5.0» в Черкасах. Він був присвячений темі «Громади в дії: Люди-Ідеї-Ресурси» і зібрав більше 250 представників громад Черкащини.  Голова «Молодої Черкащини» Вікторія Феофілова виступила як спікера на пленарній частині заходу на тему «Як запустити імпульс розвитку в громади» та провела майстер-клас «Як проводити громадські консультації: скринька методів». Взяли участь і команди проекту «Київський Діалог»: публічно презентували свої ідеї на Ярмарку, проводили майстер-класи з соціального підприємництва та створення молодіжного простору. За результатами голосування аж 3 команди отримали призові місця і призи від Департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА.

Також велася робота в рамках Коаліції «ОГО - ЧЕРКАСИ», членом якої є «Молода Черкащина». Так на прохання черкащан в рамках проекту «РПР та місцеві коаліції: синергія співпраці», було організовано зустріч з експертом з медичної реформи Євгеном Прилипко "Медична реформа для пацієнтів: зміни, наслідки та відповідальність". Більше 40 осіб отримали інформацію про зміни в медичній сфері, які очікують нас попереду. Також Вікторія Феофілова від імені Коаліції працювала в робочій групі, що розробила проект «Положення про громадські консультації» для міста Черкаси. Проект було підтримано депутатами черкаської міської ради. В рамках просування громадських консультацій відбулося адвокатування громадських обговорень проекту бюджету.

Голова ГО «Молода Черкащина»                                                       Феофілова В.В.