У Вінниці дослідили сферу захисту прав громадян та навчили правників адвокації – «Горизонт Змін» Перейти до контенту

У Вінниці дослідили сферу захисту прав громадян та навчили правників адвокації

Наприкінці березня громадська організація «Подільське наукове товариство» підбила підсумки реалізації проекту, що став одним з переможців конкурсу міні-грантів, який проводила «Молода Черкащина». У межах проекту організація навчала активістів чотирьох областей адвокаційним кампаніям та дослідила, які сфери потребують адвокаційних кампаній у Вінниці.

Проект реалізовувався у кілька етапів, одним із яких було проведення опитування, глибинних інтерв’ю з місцевими експертами у сфері захисту прав та фокус-групове дослідження.

Збір інформації у фокус-групі серед адвокатів показав, що в Україні ще не сформувалася адвокатська спільнота. Кожен заклопотаний власними справами і загалом байдужий до проблем іншого. І лише деякі молоді адвокати зацікавлені у створенні такої спільноти і протидії незаконним втручанням у їхню діяльність з боку влади. Лише один адвокат знав, що означає термін «advocacy», однак не зміг його розкрити повністю та навести приклади.

Опитування містян на тему порушення їхніх прав показало, що жінки частіше, ніж чоловіки ставали жертвами злочинів проти власності, жертвами домашнього насильства та дискримінації на роботі. Також права жінок частіше порушували в закладах охорони здоров’я та органів міністерства соціальної політики. Чоловіки натомість частіше ставали жертвами злочинів проти здоров’я та зазнавали приниження честі та гідності. Також за даними опитування було досліджено, що проблеми з поліцією мали в основному чоловіки. Таким чином, організатори дійшли висновку, що потрібно проводити адвокаційні кампанії спрямовані на захист прав жінок у сфері трудових та сімейних відносин.

Загалом результати дослідження стануть підґрунтям для проведення низки заходів, аби внести зміни  у законодавство, щоб посилити захист прав жінок.

Наступним етапом проекту стало проведення одноденного тренінгу «Адвокація як не юрисдикційний спосіб захисту порушених прав». 23 учасники з Полтави, Черкас, Кропивницького та Вінниці (правозахисники, адвокати, громадські діячі, студенти) дізналися, що таке адвокаційні кампанії та як їх планувати і проводити. Наприкінці учасникам були роздані матеріали від тренерів та «домашнє завдання».

Серед позитивних результатів проекту, організатори відзначають зацікавленість у адвокаційних процесах студентства. Як наслідок для 26 студентів Вінницького національного аграрного університету була проведена додаткова лекція на тему інструментів адвокації та лобіювання. За результатами навчання, студенти активізували свою участь у житті міста та провели соціальну акцію.

Надалі представники ГО «Подільське наукове товариство» планує продовжити навчати адвокації. Зокрема, найближчим часом проведуть тренінг для жителів с. Лука-Мелешківська та м. Вінниця. Також члени ГО «Подільське наукове товариство» будуть надавати допомогу адвокатам Вінничини, які виявили бажання покращити адвокатське самоврядування у своєму місті.

Уся діяльність втілювалася у межах проекту «Просування молодіжного активізму в Центральній Україні» та фінансової підтримки National Endowment for Democracy, який реалізовує ГО «Молода Черкащина». Партнерами проекту стали Асоціація правників України та Вінницький аграрний національний університет.