Жива бібліотека: як учнівська молодь змінює свої міста – «Горизонт Змін» Перейти до контенту

Жива бібліотека: як учнівська молодь змінює свої міста

Підсумковий етап програми неформальної громадянської освіти молоді «Майстерня сільських ініціатив» відбувся 6 липня у Черкасах.

Близько 50 юних представників сільських громад Донецької, Закарпатської та Черкаської областей у цей день стали живими книгами-історіями про створені ними зміни у своїх маленьких і великих спільнотах. Школярі презентували свої проекти на заході «Жива бібліотека: сторінки змін у громадах».

Випускники «Майстерні сільських ініціатив» розповідали, як влаштовували молодіжні велопробіги селами своєї ОТГ, збирали легенди й знімали документальні стрічки для популяризації рідної місцини й розвитку в ній туризму, упорядковували зони дозвілля, парки, пам’ятні алеї для школярів та дорослих односельців. Активна молодь оновлювала бібліотечні фонди у своїх школах та місцевих читальнях, ставила з малюками театральні постановки, збирала клуби за інтересами для жінок віком «50+». Дехто на прикладах демонстрував, як зорганізував свою громаду до систематичного сортування сміття. Інші описували проведені для дітей футбольні тренування й змагання, а для закріплення ефекту проводили для слухачів вікторину з історії українського футболу. Для презентації власних ідей активісти підготували майстер-класи, перформанси, квести, фото- й відеопрезентації, плакати та інші наочні матеріали. «Жива бібліотека» стала можливістю не лише вкотре поспілкуватися з ініціативними однолітками з інших регіонів України, а й отримати відгук від спільноти та поглянути на свої й чужі зусилля свіжим оком.

Загалом, така презентація проведеної роботи й втілених ініціатив («Майстерня досвіду») – лише завершальний захід у навчальному циклі, що триває близько року. Програма неформальної освіти «Майстерня сільських ініціатив» пропонує учасникам також «Майстерню ідей», протягом якої молодь вчиться брати на себе відповідальність, аналізує процеси, які відбуваються в суспільстві, шукає натхнення й знайомиться між собою. Потім приходить черга «Майстерні дій», коли активісти переходять до практичних занять і вчаться втілювати ідеї завдяки різноманітним тренінгам із тайм-менеджменту, фінансового планування, пошуку ресурсів, основ роботи в команді тощо. Надалі тренери й наставники підтримують учасників на етапі реалізації заявлених проектів із покращення життя сільської громади.

Цього року «Майстерня сільських ініціатив» підготувала вже четвертий випуск. Цю програму впроваджує громадська організація «Інша Освіта» та ГО «Молода Черкащина» у партнерстві зі спілкою MitOst e.V. за фінансового сприяння Міністерства закордонних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша.