Звіт про діяльність за 2013 рік – «Горизонт Змін» Перейти до контенту

Звіт про діяльність за 2013 рік

Протягом 2013 року КМГО „Молода Черкащина” продовжувала працювати над реалізацією своїх основних завдань та брала участь в проектах партнерських організацій. Так, за минулий рік було реалізовано 8 проектів, в рамках яких відбулося 69 різноманітних заходів (тренінги, семінари, круглі столи, прес-конференції). Також було створено новий сайт www.incl.org.ua, що містить тематичну інформацію по інклюзії та проблемам людей з інвалідністю, ролик соціальної реклами, а також довідник з електронного врядування. Також було започатковано неформальну мережу політично-активної молоді «Творці Майбутнього».

Загалом діяльність організації була скерована в наступних напрямках: Проекти спрямовані на посилення активності молоді в суспільстві:

З березня 2013 року вже п’ятий рік постіпль стартувала на Черкащині молодіжна освітня програма «Майстерня громадської активності». Ця програма, започаткована Колегіумом Теодора Гойса та Фондом Роберта Боша (Германія), має на меті стимулювати розвиток української молоді, виховання молодих людей як соціально активних лідерів. Цього року в Черкасах (а точніше – у санаторії «Світанок», в с. Свидівок) відбувався 6-денний вступний семінар учасників «Майстерні» на тему "Моя історія - що пам'ятати та як правильно забувати". Його учасниками стали 25 молодих людей з України, Білорусі та Польщі. Далі вони пройшли дводенний семінар з проектного менеджменту, реалізацію власних ідей та проектів, а також заключний семінар-презентацію у м. Ужгород. Там учасники змогли не лише оцінити власну роботу, але і познайомитися з учасниками з інших міст, а також презентувати свої проекти на офіційному заході для представників ЗМІ, НУО та різних благодійних фондів. Цього річ фінальна презентація проходила у затишній кав’ярні-музеї «Під замком», де на відвідувачів чекали цікаві майстер-класи та подіум на дискусія на тему «Мобільність молоді в Європі — Між (не)видимими кордонами та спробами зустрічі».

З липня розпочалася реалізація проекту «Просування молодіжного активізму в Центральній Україні», за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Метою проекту було створення та розширення неформальної мережі політично-активної молоді «Творці Майбутнього». В рамках проекту були створені ініціативні осередки в Черкаській, Полтавській, Кіровоградській та Вінницькій областях. В мережі зареєстровано 76 осіб. Сформовано місію, цінності та принципи роботи мережі http://mck.org.ua/cvu_uk/merega_tvorz/co_take_mere/dert_6390.html, а також Маніфест Творців Майбутнього http://mck.org.ua/cvu_uk/merega_tvorz/manifest/manifest_8461.html Учасники мережі пройшли навчання на 2-х терінгах: «Механізми демократії та участь у політичних процесах» та «ЗМІ та «нові медіа» як інструменти активізації громадян». Експертами на цих тренінгах були голова ВГО КВУ Олександр Черненко та громадський активіст Єгор Соболєв. Учасники також провели акцію «Позич яйця для влади», яка розпочалася в с. Свидівок, продовжилася на Євро майдані в Черкасах і закінчилася на Майдані в Києві. Більшість членів мережі стали активними учасниками Євро майдану та Революції Гідності. Реалізацію проекту буде завершено у 2014 році.

Проекти, спрямовані на вирішення ґендерних проблем:
Завершилася реалізація 2-річного проекту „Вивчення життєвих навичок як метод попередження насильства”, який виконувався в співпраці з ВГО „Жіночий консорціум України”, і мав на меті попередити насильство між дітьми в школах шляхом вивчення життєвих навичок дітьми та вчителями. В рамках проекту протягом 2012 – 2013 років навчання пройшли 284 дитини різного віку з 3-х черкаських шкіл, в результаті діти розвинули свої комунікативні навички, навчилися творчо підходити до вирішення складних життєвих питань, підвищили власну самооцінку, відпрацювали моделі профілактики конфліктів. Методичне навчання пройшли і 52 вчителя та соціального педагога черкаських шкіл, які зможуть за новими методиками працювати зі школярами далі. 

В співпраці з „Фундацією прав людини” за підтримки Посольства Фінляндії в Україні розпочато Програму захисту трудових прав жінок, що мешкають у сільській місцевості. Метою проекту є покращення захисту соціальних та економічних прав жінок шляхом посилення співпраці громадських організацій, центрів зайнятості, місцевого бізнесу та медіа у Вінницькій, Житомирській, Кіровоградській, Чернігівській, Черкаській та Чернівецькій областях. В 2013 році в 3-х райцентрах області було проведено 3 тренінги для безробітних жінок (психологічний „Я – сама!”, бізнес-тренінг „Власна справа”, а також майстер-клас з виготовлення сувенірів), участь в навчанні взяло 57 сільських жінок, які зможуть реалізувати знання та навички на практиці. Волонтери організації беруть участь в наповненні сайту http://ruralwomen.net/ , на якому кожна жінка, яка хоче розпочати чи розвинути власний бізнес, може знайти ідеї та корисні поради. Продовжена діяльність громадської приймальні для жертв насильства в сім’ї, безкоштовну юридичну допомогу по телефону 38-38-78 чи в офісі приймальні отримали 75 осіб, з них 72 – жінки і 3 - чоловіків.

Проекти з представлення інтересів людей з обмеженими можливостями: 

Закінчилася реалізація проекту «Доступна освіта для дітей з особливими потребами» підтриманого Фондом прав інвалідів та розпочатого у 2012 році. В рамках діяльності за проектом було здійснено моніторинг доступності 10 ЗОШ міста Черкаси на предмет зручностей та можливостей навчання для дітей з особливими потребами та видано аналітичний звіт. Додатково ми створили сайт проекту www.incl.org.ua який дозволив розміщувати всю тематичну інформацію по інклюзії та проблемам людей з інвалідністю, викладати основні законодавчі акти на тему інвалідності, а також брошури, що сприяють розвитку організацій інвалідів, основи КПІ тощо. Крім того, для викладацького складу 10 ЗОШ були проведені тренінги, які допомогли розширити бачення поняття «інвалідність» для викладачів, що є важливою складовою якісної інклюзивної освіти, а також проведено ряд тренінгів для дітей старших класів, які допомогли усвідомити, що інвалідність не є вироком, а скоріше особливістю такої ж, як і ти, людини. Навчання пройшли 265 вчителів та 350 учнів. В рамках проекту було видано 2 брошури: для вчителів – «Доступна освіта – для дітей з особливими потребами» та для учнів - «Особливі друзі» (по 250 прим). Також було створено та розміщено 2 ролики соціальної реклами на тему інклюзії, а також поширено у навчальних закладах наліпки «Територія дружня для всіх дітей». Основним результатом проекту стало створення окремої обласної програми інклюзивної освіти для Черкащини, яка вступить в дію із березня, 2014 і дозволить системно створювати умови в ЗОШ для навчання дітей з особливими потребами. 

Проект «Особливі виборці: голоси меншин у парламентській виборчій кампанії 2012» відбувся наприкінці 2012 – у 2013р за підтримки ГО МІЦ «Медіа-М». В рамках проекту було проведено 2 Форуми розмаїття. Перший зібрав представників влади, громади та людей з особливими потребами і дав можливість обговорити перешкоди участі людей з інвалідністю у виборчому процесі, а також інші проблеми інвалідів. Було знято і розміщено 2 ролики соціальної реклами які продемонстрували активну життєву і громадянську позицію людей з особливими потребами та їх бажання брати активну участь у виборах, реалізуючи своє виборче право. У якості соціальної реклами були розміщені тематичні сіті-лайти. Підсумковий, 2-й Форум розмаїття розпочався із акції «Проживи годину з інвалідністю». Волонтери пропонували перехожим у центрі міста Черкаси спробувати здолати невелику відстань в інвалідному візку, або ж із супроводжуючим із зав’язаними очима та поділитись враженнями із журналістами. Після акції відбулась фінальна прес-конференція проекту та обговорення варіантів вирішення проблем людей з інвалідністю, які останні вважають найгострішими. В співпраці з Інститутом прикладних гуманітарних досліджень (м. Харків) за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» було реалізовано проект «Громадське лобіювання впровадження стандартів ЄС у сфері забезпечення права на працю людям з інвалідністю». В рамках проекту протягом 3-х місяців в Черкасах юрист надав 31 безкоштовну юридичну консультацію людям з інвалідністю і членам їх сімей.

Проекти в напрямку сприяння електронному врядуванню:

В співпраці з Черкаською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Шевченка за підтримки IREX було реалізовано проект „Публічні бібліотеки – мости до електронного врядування”. В рамках проекту було проведено 25 тренінгів з е-врядування для різних груп - бібліотекарів, студентів, держслужбовців, пенсіонерів, активістів комітетів самоорганізації населення, участь в яких взяло загалом 160 осіб. Також розпочато інформаційну кампанію по популяризації електронних послуг: створені аудіо- та відеоролики соціальної реклами http://www.youtube.com/watch?v=DKTfwfZU7Ys, випущено і поширено брошури для пенсіонерів та активістів комітетів самоорганізації населення, рекламний плакат, створено експертну групу в мережі Фейсбук https://www.facebook.com/groups/515562171812477/, створено і поширено першого довідника з е-врядування, який доступний за посиланням http://us.ua/1349344/.