Звіт про діяльність за 2015 рік – «Горизонт Змін» Перейти до контенту

Звіт про діяльність за 2015 рік

Протягом 2015 року КМГО „Молода Черкащина” продовжувала працювати над реалізацією своїх основних завдань та брала участь в проектах партнерських організацій. Так, за минулий рік було реалізовано 9 різнопланових проектів та програм. В рамках цієї роботи відбулося 29 різноманітних інформаційних заходів (тренінги, семінари, круглі столи, прес-конференції). Видано 3 нові брошури, зняли два ролика соціальної реклами. Провели кілька моніторингових досліджень та адвокаційних кампаній. Наші працівники відвідали Польщу, Латвію, Італію та Німеччину з метою навчання та напрацювання нових партнерських відносин. Наших фахівців було залучено до відбору та навчання нової поліції в Черкасах.

Загалом діяльність організації була скерована в наступних напрямках:

Проекти спрямовані на посилення активності молоді в суспільстві: Програма неформальної освіти «Майстерня сільських ініціатив», яка реалізовується у партнерстві з ГО «Інша Освіта», за підтримки Міністерства іноземних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша, у 2015-му завершила перший навчальний цикл і розпочала другий. Це програма, у якій за допомогою методів неформальної освіти створюються сприятливі умови для життєвого самовизначення учнівської сільської молоді і підтримки їхніх ідей у вигляді соціальних ініціатив у своїх селах. Першими випускниками стали 15 школярів із 5 сіл Чигиринського району. Вони пройшли навчання на «Майстерні дій», втілили в життя власні ідеї, які презентували на «Майстерні досвіду» у Києві в травні 2015 року. Завдяки «Майстерні» на Черкащині з’явилися: «Зелений кабінет» для уроків на відкритому повітрі в селі Боровиця, дитячий майданчик в селі Медведівка, «Долина троянд» біля НВК села Мельники, два кінотеатри – JASI (в Головківці) та “Teen spirit» (у Боровиці), також учасники впорядкували криницю Максима Залізняка в Медведівці. Влітку деякі учні взяли участь у зустрічі випускників програми в Івано-Франківську.

А вже з вересня 2015-го стартував новий цикл програми. Цього разу учасниками стали 23 учні з 9 сіл Черкаського та Чигиринського районів. Вони вже пройшли навчання в «Майстерні ідей» (с. Свидівок, Черкаського р-ну) та «Майстерні дій» (м. Чигирин) і нині готуються реалізовувати свої ініціативи у 2016-му.

З травня розпочалася реалізація проекту «Просування молодіжного активізму в Центральній Україні», за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Метою було розширення неформальної мережі політично-активної молоді «Творці Майбутнього» та підвищення потенціалу членів мережі в політичній участі та впровадженні реформ. Для цього було проведено дві навчальні семінари «Школи творців майбутнього». Перший семінар відбувся в липні. Він мав назву «Механізми впливу громадськості на владу» і в якості експертів до нього долучилися Магдалена Братко, яка розповіла про досвід реформ у Польщі, та народний депутат Олег Петренко, який розповів про свою роботу Верховній Раді. Другий семінар - з розвитку особистих компетенцій (лідерство, командотворення, публічні виступи) – пройшов у серпні. Експерткою семінару була психолог Анна Харченко, яка вчила "творців" управляти своїм часом. Родзинкою семінару була можливість пограти в настільну гру "Життя як проект", спеціально розроблену організацією «Інша Освіта» для тайм-менеджменту громадських активістів.

В рамках проекту осередки в Черкаській, Полтавській, Кіровоградській та Вінницькій областях провели 14 презентацій мережі в районних центрах та 6 засідань дискусійного клубу в обласних. Також в грудні був проведений конкурс проектів, спрямованих на моніторинг силами молоді різних соціальних сфер.

В результаті конкурсу до фінансування відібрано 5 проектів:

1. "Моніторинг електронних сервісів ЦНАП Полтавської області" (ГО «Громадське об’єднання Полтава»).

2. "Студентський моніторинг фінансової прозорості університетів Черкас та Полтави" (Ініціативна група "Черкаський осередок Молодий Народний Рух").

3. "Реалізація права на безоплатну правову допомогу в сільських громадах Вінницької області" (Хмільницька районна громадська організація «ПРАВО»).

4.  «Бюрократії-СТОП: моніторинг якості надання послуг у кіровоградських ЦНАП" (ГО "Асоціаця політичних наук").

5. "ОСС in action: моніторинг стану ОСС ВНЗ Черкаської області всіх рівнів акредитації" (ініціативна група "ОСС in action").

Постійне інформування молоді про роботу мережі та інші можливості для розвитку в соціальних мережах facebook і vk  та на сайті tvorci.org.ua. Проект буде завершено в 2016 році.

Проекти, спрямовані на вирішення ґендерних проблем:

З березня розпочалося виконання Програми допомоги жінкам Черкащини та тимчасово переміщеним особам "Жінка у потребі", за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США.  Її метою є покращення доступу до правової та психологічної допомоги жінок Черкащини та тимчасово переміщених осіб, що знаходяться у складних життєвих обставинах. В рамках програми працює громадська приймальня для жінок, де вони безкоштовно отримують психологічну та юридичну допомогу. Для популяризації послуг приймальні було знято ролик  соціальної реклами

У 2015 році було надано близько 500 консультацій. Окрім того, було проведено ряд семінарів для працівників Центрів соціальних служб Черкаської області, на яких вони могли отримати знання щодо особливостей консультування жінок у потребі, в тому числі – жінок з родин воїнів АТО, які нині є новою категорією клієнтів для них. Навчання пройшли представники усіх районних ЦССДМ, та були високо оцінені ними. Також було укладено та видано накладом 500 примірників збірку методичних матеріалів «Почути. Зрозуміти. Допомогти» для соціальних працівників, психологів та юристів, які працюють з жінками в скрутних життєвих обставинах. Приємно, що за роботу в цьому проекті ми отримали подяку від Черкаського місцевого центру за надання безоплатної вторинної правової допомоги за співпрацю, значний внесок у підвищення правосвідомості громадян та надання безоплатної первинної правової допомоги незахищеним верствам населення Черкащини.

Проект також передбачає навчання студентів юридичних факультетів та факультетів психології, яке буде проведено у 2016 році.

У співпраці з ВГО «Жіночий консорціум України» ми взяли участь у всеукраїнському гендерному моніторингу місцевих виборів 2015 року та дослідили не тільки кількість жінок-кандидаток і депутаток в Черкаській області, але й якість виборчих кампаній жінок-кандидаток та причини їх перемог і поразок. Дані дослідження увійшли в підсумковий звіт, який невдовзі буде доступний на сайті http://wcu-network.org.ua/ua/about/publications

 

Проекти з представлення інтересів людей з обмеженими можливостями:
Проект «Збереження репродуктивного здоров’я жінок з особливими потребами на Черкащині» за підтримки БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї», мета якого – сприяти збереженню репродуктивного здоров’я жінок з інвалідністю (зокрема – з вадами опорно-рухового апарату) на Черкащині. В рамках проекту було проведено детальний моніторинг, результати якого вийшли у друкованому звіті, накладом 100 примірників. Це детальне дослідження дало можливість виявити найболючіші проблеми, з якими стикаються жінки з особливими потребами, бажаючи подбати про своє жіноче здоров’я. Номером один стала проблема відсутності зручних гінекологічних крісел, що давали б можливість жінкам не користуватись сторонньою допомогою. В результаті проведеної нами адвокаційної кампанії у міському бюджеті було виділено кошти та закуплено два гінекологічні крісла з гідравлічним підйомом для двох безкоштовних жіночих консультацій у м. Черкаси. На одному з пологових будинків було встановлено кнопку виклику перед пандусом, щоб асистент міг допомогти жінці на візку, а сходинки пологових будинків на входах було позначено яскравою жовтою фарбою для зручності слабозорих людей. Крім того, в рамках проекту було видано та поширено 2 брошури – для жінок з особливими потребами – «Репродуктивне здоров’я жінок з інвалідністю: збереження, відновлення, важливість піклування»; а також для лікарів-гінекологів – «Особливості репродуктивного жіночого здоров’я при травмах хребта» (наклад – по 200прим.). https://www.youtube.com/watch?v=-LVi-2_1Wd0

 

Проекти спрямовані на сприяння реформам в Україні:

В 2015 році була продовжена співпраця з українсько-німецьким проектом «Київський діалог», який реалізується у співпраці з ГО «Європейський обмін» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. В рамках проекту ми провели багато заходів, серед яких 4 експертні дискусії на актуальні теми реформування українського суспільства:

1. «Поліція vs міліція: як використовує Україна свій шанс на реформу?»;  
2. "Енергоефективність - наша спільна справа: що може зробити кожен?";
3. «Культурна політика в Україні: від радянської спадщини до європейського майбутнього»;
4. «Суспільне мовлення: європейський експеримент на пострадянському грунті?».
Ми приєднались до організації громадського обговорення питань удосконалення виборчого законодавства в Україні та тренінгів для громадських активістів з антикорупційної експертизи, спільно з партнерами провели тренінг «Проведення громадського моніторингу з використанням системи електронних закупівель ProZorro»; майстер-клас з мотивації членів команди в громадській роботі, а також перший в Черкаській області Форум підтримки громадських ініціатив «ГРАНТуємо зміни». Заходи проекту відвідало 374 учасники та 32 експерти з Києва, Черкас, Рівного та Умані, серед них і такі відомі діячі як співачка та культурна діячка Ірена Карпа та телевізійний ведучий та засновник «Громадського радіо» Андрій Куликов.

Також був проведений конкурс міні-грантів, участь в якому взяли 15 неурядових організацій, які отримали кошти на реалізацію 7 проектів:

«Реконструкція скверу в с. Моринці, Звенигородського району» (ГО «Гарант», Звенигородка);
«Сільська кузня майстрів» (БФ «Фонд розвитку громади села Мельники»);
«Арт-майстерня» (Золотоніська міська організація «Союз організацій інвалідів України», Золотоноша)
«Літній дитячий майданчик «Позитив» (Черкаська міська дитяча громадська організація «ГРАНІ»)
«Діти-квіти. Адаптація дітей переселенців у громаду міста Черкаси» (РНГО «Центр соціального партнерства» у партнерстві з ГО «Молодіжний центр розвитку «Дивосвіт» )
«Педалюємо Черкаси» в рамках якого було установлено національний рекорд «Рухоме зображення прапора з найбільшої кількості велосипедистів» (ЧОБФ «Паритет», Черкаси) https://www.youtube.com/watch?v=AaVfF7gRY3Q
«Наддніпрянські ровертури» ( ГО «Фонд розвитку «Шевченків край», Канів)

В рамках міні-проектів відбулося 74 заходи в 3-х містах та 2 селах Черкащини (толоки, майстер-класи, творчі заняття, екскурсії, круглі столи, вело-експедиції, прес-конференції, тренінги, вело-заїзд). Заходами, які відбулися в рамках реалізації міні-грантів, було охоплено 869 осіб (в тому числі значною мірою сільських та міських жінок, родин переселенців, дітей та молоді).

З червня по листопад було реалізовано проект «Місцевий бюджет під контролем громадських рад» за підтримки БО «Благодійний фонд «Центр громадських ініціатив» в рамках конкурсу малих проектів «Сприяння зменшенню корупційних проявів на місцевому / регіональному рівні», профінансований Програмою розвитку ООН в Україні та Міністерством закордонних справ Данії. Його метою було підвищення кваліфікації членів громадських рад Черкащини з питань методології здійснення громадської та антикорупційної експертизи та роботи з відкритими базами даних та реєстрами.

В липні в м. Черкаси проведено одноденний тренінг на тему "Відкриті бази та реєстри: використання нових можливостей для зменшення корупційних ризиків в діяльності органів влади та місцевого самоврядування". У серпні - дводенний тренінг на тему "Громадська антикорупційна експертиза: поняття, сфери застосування, методика проведення" . Підвищено кваліфікацію 23 громадських активістів і членів громадських рад Черкащини. Випускниками тренінгів було здійснено громадську антикорупційну експертизу обласної комплексної програми «Турбота» на 2014 -2020 роки. Висновок експертизи було віддруковано та публічно презентовано на прес-конференції у жовтні. Випускники тренінгів, члени Громадської ради при Черкаському міському голові, застосували отриманні знання і здійснили першу міську експертизу, об’єктом якої стало рішення виконкому Черкаської міської ради від 06.11.2015 №1234 "Про затвердження Порядку складання, затвердження та контролю за виконанням фінансового плану комунальних підприємств міста Черкаси". Висновок експертизи було затверджено на засіданні міської Громадської ради та надіслано міському голові м. Черкаси із пропозиціями ініціювати внесення змін до вказаного нормативного акту.

У травні розпочався проект «Контролюй бюджет – пильнуй свої гроші!» що реалізується в партнерстві з газетою «Нова Доба». Його метою є підвищення рівня доброчесності та прозорості формування та використання коштів Черкаського міського бюджету. В рамках проекту експертами проекту в співпраці з Департаментом організаційного забезпечення Черкаської міськради проведено опитування на тему доступності бюджетної інформації в м. Черкаси, а результати презентовані громадськості. Як результат - на сайті Черкаської міської ради з’явився окремий розділ «Публічні гроші».

Впродовж серпня-жовтня 2015 року здійснено моніторинг рівня доброчесності та прозорості формування та використання коштів Черкаського міського бюджету, результати якого були систематизовані та оприлюднені як в Черкасах, так і в Києві www.prostir.ua/

Результати моніторингу бюджетних процесів в 2015 році були проаналізовані і висновки лягли в основу Спільної заяви учасників проекту та депутатів Черкаської міської ради, в якій були окреслені пріоритетні напрямки збільшення рівня прозорості бюджетних процесів в м. Черкаси http://deputat.ck.ua/dep2/news/20151229/1451388039_2867.html

Також створено просвітницький ролик, який має привернути увагу громади міста до можливостей контролю за бюджетом https://www.youtube.com/watch?v=SsKPfmRsUcQ Проект має завершитися у квітні 2016 року порівняльними результатами моніторингу та мобілізаційно-просвітницькою кампанією. Проект реалізується в рамках ініціативи «Громадянське суспільство та ЗМІ — за прозорі місцеві бюджети!”, що виконується Одеською обласною організацією “Комітету виборців України”, Фундацією «Відкрите суспільство» та громадським партнерством “За прозорі місцеві бюджети!” за фінансової підтримки Європейського союзу та Посольства Фінляндії в Україні.

Також ми докладали зусиль до сприяння люстрації суддівського корпусу. Зібрали інформацію та документи і звернулись до тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів з заявами про проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України “Про відновлення довіри до судової влади” 8 суддів, які виносили ухвали про тримання під вартою осіб, що підозрювались у штурмі Черкаської ОДА 23 і 27 січня 2014 року. В 2015 році по одній з суддів тимчасова спеціальна комісія зробила висновок про наявність ознак порушення присяги судді http://www.vru.gov.ua/content/file/38_tsk_03.06.2015_.doc . Нажаль роботу комісії припинено, а більшість наших заяв так і залишилися не розглянутими.

Проекти екологічного напрямку: 

У квітні на замовлення Регіонального Екологічного Центру для Центральної та Східної Європи КМГО «Молода Черкащина» провела дослідження для визначення пріоритетних екологічних проблем в місті Черкаси. В рамках дослідження було опитано 2086 жителів міста та навколишніх сіл. Дослідження проводилося як методом вуличного опитування, так і опитуванням в учбових закладах та трудових колективах та он-лайн опитуванням. Результати були презентовані громаді 12 травня. Також члени організації взяли участь у розробці місцевого плану дій в галузі довкілля та енергетики для міста Черкаси. Координаторка КМГО „Молода Черкащина” Феофілова В.В.