Звіт про діяльність за 2016 рік – «Горизонт Змін» Перейти до контенту

Звіт про діяльність за 2016 рік

Протягом 2016 року КМГО „Молода Черкащина” продовжувала працювати над реалізацією своїх основних завдань та брала участь в проектах партнерських організацій. Так, за минулий рік було реалізовано 7 різнопланових проектів та програм. В рамках цієї роботи відбулося 32 різноманітних інформаційних заходи (тренінги, семінари, круглі столи, прес-конференції). Видано 2 нові посібники, знято два ролика соціальної реклами. Також в рамках регрантингових програм надано підтримку 10 малим проектам громадських організацій та ініціатив з Черкаської, Полтавської, Кіровоградської та Вінницької областей. Наші працівники відвідали Польщу, Німеччину та Молдову з метою навчання та напрацювання нових партнерських відносин, а керівниця напрямку роботи для людей з інвалідністю Анна Харченко поїхала навчатися до США на 2 роки. Протягом року було підписано 3 меморандуми про співпрацю з новими партнерами: БФ «Урожай – громаді», ГО «Громадське ТБ: Черкаси», Черкаська ОДА та Агенство «Консалт». В результаті внесення змін до Статуту організації вона змінила назву з КМГО «Молода Черкащина» на ГО «Молода Черкащина», також змінилися назви керівних органів. Організація отримала код неприбутковості згідно вимог нового законодавства.

Загалом діяльність організації була скерована в наступних напрямках: Проекти, спрямовані на посилення активності молоді в суспільстві:

Програма неформальної освіти «Майстерня сільських ініціатив», яка реалізовується у партнерстві з ГО «Інша Освіта», за підтримки Міністерства іноземних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша, у 2016-му завершила другий навчальний цикл і розпочала третій. Це програма, у якій за допомогою методів неформальної освіти створюються сприятливі умови для життєвого самовизначення учнівської сільської молоді і підтримки їхніх ідей у вигляді соціальних ініціатив у своїх селах. Випускниками другого року стали 23 школяра із 9 сіл Черкаського та Чигиринського районів. Вони пройшли навчання на «Майстерні дій», втілили в життя власні ідеї, які презентували на «Майстерні досвіду» в Черкасах. Завдяки «Майстерні» на Черкащині з’явилися: «зелений кабінет» для занять на свіжому повітрі у с. Худяки, лавочки з петриківським розписом у Новоселиці, волонтерський загін «Палкі серця» в Білозір’ї, спортивні майданчики у селах Головківка та Медведівка, тенісний турнір та художній гурток у Мошнах, організовано збір відпрацьованих батарейок у Леськах, відновлено занедбану пришкільну теплицю у с. Боровиця.

20 травня в кінотеатрі «Салют» м. Черкаси відбулася відкрита презентація реалізованих ініціатив «Сільський Голівуд: сценарії позитивних змін» на якій учасники програми з 4-х областей представляли свої проекти гостям: жителям міста, представникам Міністерства освіти, ЗМІ та громадських організацій.

А вже з вересня 2016-го стартував новий цикл програми. Цього разу учасниками стали 24 учні з 11 сіл Черкаського, Чигиринського та Канівського районів. Вони вже пройшли навчання в «Майстерні ідей» та «Майстерні дій» і нині готуються реалізовувати свої ініціативи у 2017-му році.

Закінчилася реалізація проекту «Просування молодіжного активізму в Центральній Україні», за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Метою було розширення неформальної мережі політично-активної молоді «Творці Майбутнього» та підвищення потенціалу членів мережі в політичній участі та впровадженні реформ.

В результаті конкурсу було профінансовано 5 моніторингових проектів: 

 

Проекти, спрямовані на вирішення ґендерних проблем:

Завершено виконання Програми допомоги жінкам Черкащини та тимчасово переміщеним особам "Жінка у потребі", за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США. Її метою було покращення доступу до правової та психологічної допомоги жінок Черкащини та тимчасово переміщених осіб, що знаходяться у складних життєвих обставинах.

В рамках програми працювала громадська приймальня для жінок, де вони безкоштовно отримували психологічну та юридичну допомогу. За період реалізації проекту було надано 460 юридичних консультацій. Окрім консультацій юристом було складено 21 позовну заяву в цивільних справах, 6 адміністративних позовів, 3 апеляційні скарги, 1 касаційну скаргу, 5 заяв на скасування судових наказів, з них 86% повністю або частково задоволені судом. Найчастіше до юридичної приймальні зверталися жінки, які мали матеріальні труднощі, стикалися з насильством в сім’ї або мали потребу в юридичній допомозі в зв’язку з розлученням. Зверталися також за консультаціями і переселенці з Донбасу – за роз’ясненнями законодавства, яке регулює права ВПО, за допомогою у складанні звернень. В одному випадку юристи допомогли клієнтці стягнути заборгованість по заробітній платі з підприємства, яке розташоване в Маріуполі. Психологом проекту було надано 199 консультацій. За її послугами найчастіше зверталися жертви домашнього насильства та жінки в депресивних станах. Було також проведено 5 тренінгів для студентів ЧНУ, юридичних факультетів та факультетів психології, під час яких вони ознайомилися з поняттям «насилля», циклом насилля, основам надання допомоги жінкам – жертвам насилля, особливостям спілкування з такою категорією клієнтів. Під час підсумкової прес-конференції журналісти отримали інформацію щодо усіх результатів проекту.

Проекти з представлення інтересів людей з обмеженими можливостями: 

Була продовжена діяльність за проектом «Просвітництво та адвокатування в сфері репродуктивного здоров’я» за підтримки БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї». Було створено електронний посібник з адвокації «Відстоювання прав людей з особливими потребами – зокрема дівчат та жінок з інвалідністю – в сфері репродуктивного здоров’я». Посібник стане у нагоді організаціям, які займаються адвокацією та лобіюванням в сфері репродуктивного здоров’я жінок та чоловіків, а також у сфері захисту прав людей з особливими потребами. Крім практичної частини посібник містить приклади успішних історій, інформацію для жінок з особливими потребами по збереженню та відновленню репродуктивного здоров’я, а також інформацію для медиків (лікарів-гінекологів) щодо фізичних та психологічних особливостей прийому таких пацієнток. Також в рамках проекту знято та розміщено на місцевих телеканалах 2 ролика соціальної реклами, про те як важливо піклуватися про своє репродуктивне здоров’я людям з інвалідністю. https://www.youtube.com/watch?v=Uh6HQlcfNZk https://www.youtube.com/watch?v=P0cuY9w8H4E

Окрім того, з 27 по 29 квітня тренери нашої організації провели в с. Свидівок всеукраїнську «Школу адвокації та лобіювання інтересів вразливих груп» для представників громадських організацій, які відстоюють права жінок. Навчання пройшли 20 осіб із 10 областей України. В результаті було розроблено 4 адвокаційні ініціативи різного рівня: від міста до країни. Учасниці/-ки проекту отримали інформацію про стратегічне планування адвокаційних кампаній, практичні знання та навички розробки таких кампаній, лобіювання громадських інтересів, ведення переговорів та навички працювати зі спротивом та запереченнями.

Ми розпочали співпрацю з українсько-білоруським проектом “Human rights organizations in Ukraine and Belarus – for defending public interests together!”, який реалізує Правозахисний центр «Вясна» (Мінськ, Білорусь). В рамках проекту Черкаси відвідав координатор Офісу по правам людей з інвалідністю Сергій Дроздовський (Білорусь), який провів для громадських активістів тренінг "Універсальний дизайн: як зробити місто доступним та зручним для всіх". На ньому можна було більше дізнатись про теорію та практику впровадження доступності міського простору для маломобільних груп населення (людей з інвалідністю, людей з тимчасовим порушенням здоров'я, вагітних жінок, людей старшого (похилого) віку, людей з дитячими колясками тощо). Також ми видали та поширюємо додатковий наклад брошури «Етикет інвалідності: поради та побажання», вона містить прості поради, завдяки яким можна запобігти взаємним незручностям у стосунках з людьми з різними формами інвалідності.

Проекти, спрямовані на сприяння реформам в Україні:

«Київський діалог»

В 2016 році була продовжена співпраця з українсько-німецьким проектом «Київський діалог», який реалізується у партнерстві з ГО «Європейський обмін» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. Ми провели 12 заходів, орієнтованих на 4 основних цілі:

1) Підтримка в регіоні стратегічного підходу щодо розвитку країни та міста Черкаси: - презентація Договору гідності заради сталого розвитку та обговорення стратегічного бачення розвитку України (в партнерстві з Несторівською групою); - семінар «Основи стратегічного планування розвитку міста» для членів стратегічного комітету Черкаської міської ради.

2) Сприяння належній комунікації реформ, в тому числі процесу децентралізації: - круглий стіл «Хід люстраційних процесів в Україні та на Черкащині» (в партнерстві з Черкаською обласною організацією Комітету виборців України); - дискусія «#Зрада або #Перемога: куди йде Україна?» в рамках кінопоказу серії документальних фільмів Ucrazyans – "Неймовірні українці" (в партнерстві з громадською ініціативою «Божєвельник»); - прес-тур для журналістів регіональних ЗМІ по всім об’єднаним територіальним громадам Черкащини (в партнерстві з Департаментом регіонального розвитку Черкаської ОДА, «Інститутом республіка» та Всеукраїнською ініціативою «Активна громада» ). Вивчивши найкращі практики децентралізації, журналісти підготували якісні матеріали, 2 онлайн-статті учасників прес-туру зайняли 1-ше і 3-тє місця на всеукраїнському конкурсі журналістських робіт.

3) Підтримка спроможності громадськості брати ефективну участь в суспільно-політичних змінах: - круглий стіл «Як розширити участь жінок в регіональній політиці?»; - тренінг «Моніторинг державних закупівель: методика та роль громадських активістів»; - виїзний семінар для громадських активістів «Мистецтво як інструмент суспільних змін»;  - тренінг «SMM for NGO: просування громадських кампаній в соціальних мережах» (в партнерстві з ГО «Місто на «Че»); - тренінг «ProZorro для журналістів»; - вдруге ми виступили співорганізаторами масштабного Обласного форуму інститутів громадянського суспільства "ГРАНТуємо зміни 2.0".

Участь в ньому взяло близько 200 людей з різних міст Черкаської області та 37 громадських організацій та ініціатив. 4) Підтримка українсько-німецької професійної співпраці. - неформальна зустріч черкаських телевізійних журналістів з їх німецькими колегами. Заходи проекту відвідало 454 учасника з Черкас та Черкаської області, Києва, Донеччини та Берліна.

В 2016 році ми провели другий конкурс міні-грантів. Участь в ньому взяли 22 неурядові організації. Майже 50% учасників конкурсу вперше зверталися за грантовою підтримкою власних суспільно-корисних ідей. Загальний розподілений фонд конкурсу міні-грантів склав 58201,00 гривню.

Кошти на реалізацію своїх ідей отримали 6 проектів, 4 з яких реалізовували громадські організації, які вперше отримали досвід грантового фінансування:
Канівська громадська організація суспільних ініціатив «Разом», м. Канів, проект «Життя красиве, коли кольорове». В рамках проекту був проведений конкурс ескізів та створений арт-об'єкт на стіні одного з будинків Канева. Тим самим покладено початок серії муралів у місті.

Громадська організація «Промолодь», м. Черкаси, проект «Черкаси в ракурсі» Ініціатива “Free walking tours Cherkasy” мала на меті показати унікальні сторони Черкас максимально широкій аудиторії шляхом проведення циклу фото-екскурсій містом та виставки найкращих фото-робіт. Фотографії з виставки стали основою для колекції сувенірних «Вільних_листівок», які поширювалися на різних заходах, в тому числі на всеукраїнському фестивалі «Гайда-фест».

Черкаський обласний осередок «Ліги соціальних працівників України», м.Сміла, проект «Батьківство в радість». Метою проекту було підвищити рівень компетентності молодих батьків сіл Холоднянське, Балаклея та Теклине Смілянського району Черкаської області у догляді та розвитку дітей дошкільного віку.

Громадська організація «Спілка учасників АТО Шполянського району», м. Шпола, проект «Збережемо історію разом!». В рамках проекту в Шполянському районному краєзнавчому музеї була створена постійно діюча експозиція, присвячена подіям на Євромайдані та в зоні АТО, та землякам, які брали участь в цих історичних подіях.

Громадська організація Дитячо-юнацький спортивний клуб з бойових мистецтв «Надія», с. Сагунівка Черкаського району, проект «Сучасна бібліотека – майбутнє наших дітей». Проект мав на меті підтримати перетворення Сагунівської сільської бібліотеки в сучасний інформаційно-ресурсний центр села. Під час реалізації проекту було створено літературну студію для дітей та юнацтва «Читання з радістю», а також придбано колекцію сучасних дитячих книг.

Громадська організація «Асоціація громадських ініціатив «Місто на «Че», м.Черкаси, проект «Черкаський фестиваль кіно». Проект «Київський діалог» надав додаткову підтримку фестивалю короткометражного кіно «КіноШот» у м.Черкаси, який відбувся 19 - 21 серпня. Це був перший фестиваль документального кіно в Черкасах і передбачав показ якісних вітчизняних короткометражних стрічок, пізнавальні лекції та обговорення, майстер-класи операторів, режисерів та сценаристів, а також зустрічі з цікавими людьми кіноіндустрії України.

Завершилося виконання проекту «Контролюй бюджет – пильнуй свої гроші!» що реалізовувався в партнерстві з газетою «Нова Доба». Його метою було підвищення рівня доброчесності та прозорості формування та використання коштів Черкаського міського бюджету. В рамках проекту у 2016 році вперше в Україні міська соціально-економічна та бюджетна політика була комплексно оцінена на предмет дотримання вимог чинного законодавства, впровадження кращих міжнародних та українських практик прозорості, доброчесності та залучення громадян до процесу прийняття рішень. Було розроблено методологію оцінки, застосовану в 17 містах Україні, зокрема і в Черкасах. За результатами дослідження Черкаси зайняли 6-ту позицію, що відповідає «мінімальному рівню» забезпечення бюджетної Прозорості, Участі та Доброчесності. Рекомендації щодо підвищення рівня місцевої бюджетної політики були передані міській владі.

Крім моніторингу, проект передбачав проведення просвітницької мобілізаційної кампанії. Вулична акція «Впливай на бюджет твого міста!», під час якої розповсюджувалась література про джерела формування міського бюджету та можливості контролю за витрачанням публічних коштів, відбулась 11 серпня 2016 року. Мешканці міста також могли висловити свою думку щодо необхідності збереження системи електронних закупівель ПРОЗОРРО, над якою нависла загроза скасування. Проект реалізувався в рамках ініціативи «Громадянське суспільство та ЗМІ — за прозорі місцеві бюджети!”, що виконувався Одеською обласною організацією “Комітету виборців України”, Фундацією «Відкрите суспільство» та громадським партнерством “За прозорі місцеві бюджети!” за фінансової підтримки Європейського союзу та Посольства Фінляндії в Україні.

У вересні-грудні 2016 року за фінансової підтримки Transparency International реалізовано Програму посилення контролю бюджетних закупівель «ProZorra Черкащина». В рамках програми здійснено моніторинг 6285 закупівель, що здійснювалися через систему PROZORRO в Черкаській області. В ході моніторингу було знайдено цілий ряд порушень та ознак не доброчесності замовників та учасників закупівель. Для усунення порушень було направлено 15 звернень: до замовників та їх керуючих органів, Антимонопольного комітету України, Державної аудиторської служби України, прокуратури та поліції. Всю цікаву інформацію було оприлюднено інформаційним партнером проекту ГО «Громадське ТБ: Черкаси» в щотижневій рубриці «Чи все у нас PROZORRO?» на своєму сайті, а також відзнято 3 відеосюжети на тему закупівель в Черкасах:
http://hromadske.cherkasy.ua/novyny/polityka/item/804-porih-spotykannia-chomu-miska-vlada-cherkas-khoche-vidmovytysia-vid-prozorro

http://hromadske.cherkasy.ua/novyny/polityka/item/819-chi-vse-u-nas-prozorro-vipusk-11

http://hromadske.cherkasy.ua/novyny/polityka/item/841-viina-za-prozorro-v-cherkasakh-pidsumky-roku

Також було проведено два семінари «Прозоро про PROZORRO» для громадських активістів у містах Сміла та Умань. Навчання пройшли 32 учасника з 4-х міст Черкаської області. В ході семінарів вони дізналися про особливості роботи електронної системи закупівель, можливості для моніторингу, які вона надає та навчилися користуватися іншими відкритими електронними реєстрами. 

Також ГО «Молода Черкащина» активно працювала над впровадженням системи електронних закупівель PROZORRO на теренах області. Зокрема, в Черкасах ми стали активними учасниками групи ГО з лобіювання застосування системи для допорогових закупівель у травні та делегували свого представника у комісію по контролю за закупівлями Черкаської міської ради. В жовтні – грудні ми також приєдналися до боротьби проти скасування рішення міської ради про PROZORRO для допорогових закупівель. Спільними зусиллями було зроблено кілька листів-звернень, зустрічі з мером, депутатами, представниками навчальних та медичних закладів, петиція на сайті ЧМР, автопробіг, кілька ефірів на ТБ і статей у ЗМІ (в т.ч. всеукраїнського рівня), виступи на сесії ЧМР, круглий стіл за участю керівника департаменту державних закупівель Міністерства економічного розвитку Олександра Стародубцева, народного депутата Єгора Соболєва та представників ГО «Громадський Контроль» (м. Дніпро).

Також задля сприяння впровадженню PROZORRO на рівні області, було підписано меморандум та налагоджено співпрацю між ГО «Молода Черкащина», Черкаською ОДА, Агенством «Консалт» та ГО «Громадське ТБ: Черкаси».